2016/02/27

BASHAR MOMIN DİZİSİBir dizi düşünün, baş roldeki adam ciddi anlamda kötü ama siz onun tarafını tutuyorsunuz.
Asla böyle bir dizi izlemem diyorsanız, yazımı okuduktan sonra tekrar düşünün.

Bashar Momin dizisinde, kötü karakter öyle güzel işlendi ki hepimiz o kötü karakterin kazanmasını istedik.
Dizide kin, nefret, aşk, intikam, dram iç içe geçmiş durumda.

Dizinin konusu şöyle:
Rudaba adlı kızımız istememesine rağmen, babasının ısrarıyla, daha önce hiç görmediği, Amerika'da  yaşayan Buland ile nişanlanır. Buland nişan gününde bile Amerika'dan gelmemiştir.
Her ne kadar Rudaba'nın rızasını hiç sormayan babası kötülük yapmış gibi dursa da aslında niyeti gerçekten iyidir.
Rudaba'nın ve Buland'ın anneleri vefat etmiş olacak ki dizide anneleri yoktur. Babaları ise komşudurlar. Haliyle  Rudaba'nın babası, tanıdığı, güvendiği, iyi bir ailenin oğluyla kızını evlendirmek, emanet etmek ister. Buland'ın babası gerçekten de iyi bir insandır.

Bir gün Rudaba'nın babası ve nişanlısının babası akşam gezintisine çıkar.
Gasp çetesinden birisi ikisini öldürür ve Rudaba'nın zorlu yaşamı babasını da kaybetmesiyle başlar.
Babası ölünce, abisinin evine taşınır. Abisi Adil aşk evliliği yapmıştır.
Adil, eşinin abisi Bashar ile kara para aklama işinde çalışmaktadır.

Yengesi ise hem zenginliğin verdiği şımarıklıkla hem de ruhundaki sinsilikle herkesi yönetmek isteyen bir tiptir. Rudaba'nın görücü usulü evlenmesine karşıdır ve her fırsatta onu dolduruşa getirir.

Rudaba'nın yengesinin, kız kardeşi 2 kere nişanlanmış ve abisinin mesleği yüzünden nişanlıları evlenmekten vazgeçmiştir. Nihayetinde bu kızımız da evde kalacağım korkusuyla evlilik delisi olup çıkmıştır.

Rudaba'nın hiç görmediği nişanlısı Buland vardır bir de. Bir gün çıkagelir ve Rudaba ile birbirlerine aşık olurlar.

Ve kötülerin kötüsü, aşırı aşırısı zengin Bahsar Momin...
Bashar Momin'in kız kardeşleri için yapmayacağı şey yoktur. Yeter ki üzülmesinler, ağlamasınlar. Sonuçta, para var huzur var diyen bir adamdır. Ha bir de küçük kız yeğenine aşırı düşkün bir dayıdır.
Namussuzluğa tahammülü yoktur. Kara para aklama işi onun için kötü bir şey değildir. Sadece bu işle meşgul değildir. Fabrikaları, şirketleri olan bir adamdır.

Rudaba'nın nişanlısı Buland, Bashar'ın küçük kız kardeşi Tayyaba ile aynı okuldan mezundur ve birbirlerini tanımaktadırlar. Bu tanışıklık Tayyaba tarafından hoşlantıya dönüşürken hayat hepsine, özellikle Rudaba'ya türlü oyunlar oynayacaktır.

Buradan sonrası çok hafif spoiler içerebilir. Yine de izlemeden anlayamayacağınız spoiler bunlar.

Öncelikle Rudaba karakterinden bahsetmek istiyorum. Aşırı saf bir kız. Dolduruşa çabuk geliyor. Çok iyi niyetli. Evleneceği adamın, hayatına giren ilk kız olmak istiyor. Aslında aşk evliliği yapmayı istese de babasını kırmak istemiyor. Aşırı ağlak bir kız. Nişanlısına olan teslimiyetini ve sevgisini sonraki bölümlerde, bulunduğu durumlarda gösterseydi bence hiç fena olmazdı. Rudaba'nın bazı tavırları yapmacık gelse de sonradan alıştım.
Oyunculuk açısından Faysal Qureishi'nin yanında çok sönüktü.Bu sahne için Renkli Tırtıl'ın emeğine sağlık. Ben Bashar Momin'in planlar kurarken yaptığı bu harekete, olaylar olaylar hareketi diyorum.


İzlemeden anlaşılamayacak, spoilerimi de vereyim

1) 7. bölümde Rudaba, Bashar'ın odasına yeğeninin kıyafetiyle giriyor ve demek gülebiliyormuş deyip hafiften tebessüm ediyor ya işte orada bence inceden mesaj vardı.

2) Ruhsatiden sonraki bölümlerde konuşurlarken ama o benim nişanlımdı sevmek zorundaydım diyor ya aşırı mantık hatası vardı. O nişanlınsa bu neyin lan, demedim değil yani.

3) Bir de şu meşhur meyve suyu faciası olan bölüm vardı. Orada meyve suyunu içmeden önce kısaca şuna yakın bir şeyler diyordu ''Buraya gelmeden önce karar verdim, renklerim senin renklerin olacaktı.''vs. orada da senaristlere saydırdım. Madem öyleydi ne diye suratı beş karış gezdi, düşüncesini ruhsatiden önce söylemedi de, Buland'a kulak astı.

Bashar Momin... Kötünün kötüsü, kendi deyimiyle dünyanın en adi pisliği...
Bu karaktere ne desek boş. Adam king. Kardeşleri için dünyayı yakacak biri.
Her ne kadar parasının bir kısmı haram kazanç olsa da namuslu olmaya değer veren bir insan.
Hiçbir kıza aşık olmamış, evlenmeyi düşünmemiş bir insan. Evleneceğim kızın hayatındaki ilk erkek ben olmalıyım diyen bir kötü.Nefret edilecek bir insan ama diziyi izlerken hep onun tarafında olmanız da ayrı bir ilginç.
Herkesin bayıldığı bir 'Come On' sahnesi var ki orada devleşmiş resmen. Bir de o zalım adamın yeğeni karşısında kediye dönüşmesi vardı.
Asyadan Karalamalar blogunun sahibesinin şu yorumu da çok yerinde olmuş. Herkes bu sahneleri sevmişti: ''Haa birde bunların değişik bi ses tonuna sahip yeğenleri vardı şirin bi kızdı pot kırıp duruyordu ama dayısının canıydı o. Yanlış yazmış olabilirim ama dizide en sevdiğim kelimelerden biri de mamuky can dı ( dayısının canı) demekti galiba :) Birde Bashar'ın ''Oo meri Huda'' (Aman  Allah'ım ) deyişini çok sevmiştim. '' 
Ayrıca diziyi izledikten sonra Huda kelimesindeki H yi otamatik olarak hırlatarak okuyorsunuz.

Faysal Qureishi'nin oyunculuğuna diyecek yok. Adamın dizileri arasında bir numara bu dizi. Karakterine fazlasıyla hazırlanmış ve hakkını vermiş.  Annesi de aktirismiş sanırım. MaşaALLAH ne güzel bir kadın. Faysal Qureishi deyince tabi kirpiklerini anmadan olmaz. Renkli Tırtılın şu yorumu yeterli sanırım: ''Kirpiğin adamı var.''

Daha ne olsun dizi güzel. Bölüm sayısı ve süresi kısa. Pakistan-Hindistan dizisi de seviyorsanız, kesinlikle izleyin derim.
Aslında çok kişinin keşfetmesini istemiyorum. Çünkü keşfederlerse ergene bağlıyorlar. Ağız tadıyla fanlık yapmıyorlar. Gınâ geliyor insana.


                                                         乇.乃

12 yorum:

 1. Kirpikleri fark etmeyen kör olmalı zaten :D Kirpik men �� ♡♡ emeğine sağlık canim :D guzel olmus bashar kötü ama adamin içinde derinlerde kalmis insanlığı ortaya Rudaba çıkarttı onun aşkı gerci biraz dengesizdi hareketleri ama :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Valla ben de durup durup ne dengesiz kız dedim ya :D

   Sil
 2. Emeğine yüreğine sağlık canım çok güzel bir yazı olmuş :') Ahh Bashar ne yaptın bize adamım :D Annesinin ünlü olduğunu bilmiyordum şimdi öğrendim :O Güzel kadınmış hakket :) Ve son dileğine bende katılıyorum ne olur bu diziyi bu adamı seviyeli sevelim lütfen :)

  YanıtlaSil
 3. Hahaha :D Değil mi? İzleyecekler, güzelim karısına laf edecekler sonra. Yazık Sana'nın işi çok zor.

  YanıtlaSil
 4. Rica ederim canım. :) Yazına bayıldım süper olmuş, ellerine sağlık. :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu diziye başlamam sebebimsin. Zevklerin süper.

   Sil
 5. renkli tırtıl ve sen yazdıktan sonra izlemek şart oldu.Bende mini minnacık bir yazı yazabilirim belki çünkü adamın gifinden bile etkilendim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Diziden sonra yine görüşelim. Bakalım etkisi ne kadar sürecek sende :D

   Sil
  2. 4 bölümdeyim şimdilik sevmekle gıcık olmak arası gidip geliyorum :) Ama bir türlü hd izleyemiyorum

   Sil
  3. ODNO ya üye ol. Zaten diziyi hd bile izlesen bir kalitesizlik var. O da onlardan kaynaklı

   Sil
 6. Blogları geziyordum, bir uğrayayım dedim. Tam yerinde olmuş yazı. Bu dizi ilgili ben de yeni yazdım blogumda. Ziyaret edersen sevinirim, bakalım aynı açıdan mı görmüşüz :) Sevgiler ❤

  YanıtlaSil
 7. Blogları geziyordum, bir uğrayayım dedim. Tam yerinde olmuş yazı. Bu dizi ilgili ben de yeni yazdım blogumda. Ziyaret edersen sevinirim, bakalım aynı açıdan mı görmüşüz :) Sevgiler ❤

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Tasarım:Sawako Kuronuma